Zdrowa i zarazem ekologiczna kuchnia

Zwykły wpis

ekologiczna-kuchniaWspółczesne tempo życia przyzwyczaja nas niestety do wybierania najszybszych i wymagających najmniejszego wysiłku rozwiązań. Oczywiście często okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, ale zasada ta niekoniecznie znajduje zastosowanie w kwestii nawyków żywieniowych i przestrzegania zdrowej diety – w tym wypadku bardziej odpowiednie będzie stwierdzenie, że najlepsze jest dla nas to, co najbardziej naturalne. Dlatego warto poświęcić chwilę na zorganizowanie w swojej kuchni warunków sprzyjających przygotowywaniu naprawdę wartościowych posiłków, dbając przy okazji o środowisko naturalne.

Robimy porządki

Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni dobór sprzętu AGD. W utrzymaniu zdrowej diety z pewnością nie pomoże nam mikrofalówka, która w przygotowywanym w niej jedzeniu redukuje ilość witamin i składników odżywczych, zmienia ich struktury na postać nieprzyswajalną przez organizm oraz nadaje minerałom formy wolnych rodników. Niekorzystny wpływ na organizm mają także teflonowe patelnie i aluminiowe garnki, które powinniśmy zastąpić naczyniami ze stali nierdzewnej, żeliwa, szkła lub ceramiki. Podstawowym elementem wyposażenia ekologicznej kuchni będzie także lodówka posiadająca odpowiednie funkcje. Przydatny będzie np. system automatycznego rozmrażania ‘No Frost’, w który wyposażone są modele firmy Mastercook Opinie specjalistów świadczą jednak o tym, że nie każde miejsce w naszej kuchni jest odpowiednie dla sprzętu chłodzącego, zwróćmy zatem uwagę na to, żeby lodówka nie stała w pobliżu grzejników lub innych urządzeń emitujących ciepło, jak np. kuchenka, pralka czy zmywarka. Ponadto, starajmy się nie umieszczać w niej gorących potraw, co również pozwoli nam zminimalizować zużycie prądu. Wbrew pozorom, do utrzymania czystości nie będą nam potrzebne środki chemiczne, które z powodzeniem możemy zastąpić sodą oczyszczoną i octem spirytusowym. Przede wszystkim jednak, unikajmy chemii w jedzeniu i pozbądźmy się różnego rodzaju produktów „instant” oraz nienaturalnych przypraw, ponieważ nie posiadają one żadnych wartościowych składników i mają zły wpływ na nasz organizm. W ekologicznym gospodarstwie domowym nie powinno również zabraknąć odpowiednich pojemników na śmieci, które ułatwią nam ich segregację.

kuchnia-ekologiczna

Nawet najbardziej przemyślane wyposażenie kuchni nie zda nam się jednak na wiele, jeśli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych. Prowadzenie ekologicznego stylu życia stanowi niewątpliwie swego rodzaju wyzwanie, ale szybko przekonamy się, że zdrowe jedzenie o wiele smaczniejsze od chemicznych półproduktów, a jego przygotowywanie może stać się doskonałym sposobem na relaks i dobrą zabawę.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.